niedziela, 17 czerwca 2012

Porady fotograficzne cz.4

5 wskazówek dla fotografów.
Ciąg dalszy po naciśnięciu Czytaj więcej.


1. Naucz się dostrzegać.
Fotografia jest sztuką widzenia. Chodzi przecież nie tylko o to, żeby patrzeć, ale o to, żeby zobaczyć to, czego inni nie widzą. To, że masz aparat wcale nie oznacza, że potrafisz "widzieć fotograficznie".Ważne jest, aby przed naciśnięciem spustu mieć już koncepcję i znać cel fotografii. Możesz rozwijać patrzenie fotograficzne oglądając wiele wspaniałych zdjęć bardziejdoświadczonych fotografów lub prac nagrodzonych w konkursach.

2. Miej pozytywne nastawienie do świata, które fotografujesz.


Stale słyszysz w mediach złe wiadomości? Otaczają Cię ludzie, którzy nie rozumieją lub nie popierają Twojego zainteresowania fotografią? Ciągle napotykasz w internecie na grupy osób krytykujących czyjeś zdjęcia? Spróbuj zmienić to, co zmienić możesz. Otocz się pozytywnymi ludźmi, nabierzoptymizmu i ciesz się ze swoich fotografii. Jeśli chcesz być lepszym fotografem, bądź po prostu lepszym człowiekiem i nie przejmuj się niepowodzeniami. Bądź wytrwały

3. Jak najlepiej poznać swój aparat.
Jeśli wśród prezentów świątecznych nie znalazłeś nowego sprzętu, zajmij się poznaniem na wylotnarzędzi, które już masz. Jeżeli dobrze znasz swój aparat i wiesz, co może dla Ciebie zrobić, to prawdopodobnie będziesz robić o wiele lepsze zdjęcia niż gdybyś miał pięć razy lepszy sprzęt, którym nie umiesz się posługiwać. Poznaj tajniki wszystkich funkcji aparatu, nawet jeśli teraz ich nie używasz. Zapewne w niedługim czasie okaże się, że będą Ci bardzo przydatne. Jednym słowem, naucz się korzystać z tego, co już masz, i tak przygotowany.

4. Rób co najmniej jedno zdjęcie każdego dnia.
Nic nie może zastąpić doświadczenia. Jeśli będziesz miał przy sobie aparat i korzystał z niego na co dzień, nawet nie zauważysz, kiedy staniesz się lepszym fotografem. Może być to Twoje postanowienie na rozpoczęcie tego roku. Dodaj do kalendarza zadanie: "pstryknąć fotkę", którego efektem będzie chociaż jedno zdjęcie każdego dnia. Chociażby była to najbardziej nieudana fotografia w Twojej fotograficznej karierze, niewątpliwie – plan na ten dzień zostanie zrealizowany. Możesz przyjąć określoną tematykę zdjęć na każdy miesiąc lub po prostu "pstrykać" wszystko, co napotkasz na swojej drodze. Każdego dnia.

5. Poznaj możliwość edycji swoich zdjęć.
Istnieje wiele możliwości obróbki zdjęć, od prostych poprawek po bardziej skomplikowaneeksperymenty, które też mogą być świetną zabawą ze zdjęciami. Możesz używać programu Adobe Photoshop, tańszego programu od firmy Zoner, darmowego Paint.net'a lub jakiegokolwiek innego programu, który Ci odpowiada. Niezależnie od tego, której z aplikacji postanowisz używać, poświęć jej trochę czasu, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak ona działa w praktyce. Niestety nie obejdzie się tutaj bez cierpliwej nauki. Pocieszające jest to, że istnieją setki bezpłatnych instrukcji, poradników i wideo-tutoriali online, nie mówiąc już o profesjonalnych książkach, filmach i szkoleniach przeznaczonych właśnie dla takich osób, jak Ty. Ćwicz więc i stawaj się coraz lepszy nie tylko w fotografowaniu, lecz także w edycji graficznej swoich zdjęć. 

2 komentarze:

  1. U mnie w szkole zamiast zwykłej techniki są zajęcia fotograficzne ^^ i to właśnie na nich dowiedziałam się sporo, jednak nie chodzi tu raczej o rady typu "bądź wytrwały", bo to wie każdy :P skup się raczej na rzeczach typu: ogniskowa, czas otwarcia migawki czy naświetlania, ok? :)

    OdpowiedzUsuń

Skomentuj, a na pewno się odwdzięczę !